O ilçenin farkı ne?

O ilçenin farkı ne?

NEVŞEHİR(MHA) 5 bin 467 km² alana sahip Nevşehir ilinin bilindiği üzere Acıgöl, Avanos, Derinkuyu, Gülşehir, Hacıbektaş, Kozaklı ve Ürgüp olmak üzere 7 ilçesi bulunuyor.( Merkez ilçe Nevşehir hariç). İlçelerin sınırları incelendiğinde ilginç sayılabilecek ve okunmaya değer bilgiler ortaya çıkıyor. Örneğin Kozaklı ve Hacıbektaş’ın merkez ilçe ile sınırları bulunmazken en az komşuya sahip ilçenin de yine Kozaklı olduğu görülüyor

Geriye kalan 6 ilçenin 3 ile 5 arasında değişen komşu ilçeye sahip olduğu, Avanos’un merkez ilçe dahil 5 ilçe ile sınırı bulunması sebebiyle ile en fazla komşu ilçeye sahip olan ilçe özelliği dikkat çekiyor. 
Avanos ilçesi merkez ilçe Nevşehir, Ürgüp, Gülşehir, Kozaklı ve Hacıbektaş ile ortak sınırlara sahip. Kozaklı ise Avanos ve Hacıbektaş dışında ilçelerle hiçbir sınır bağlantısı yok. Hacıbektaş ilçesi Avanos, Kozaklı ve Gülşehir ile komşu. 
Gülşehir ilçesi Avanos, Acıgöl ve merkez ilçe Nevşehir ile komşu olurken Ürgüp ilçemiz ise Avanos, Derinkuyu ve Merkez ilçe ile sınırlara sahip.
Acıgöl ilçesinin komşuları ise Gülşehir, Derinkuyu ve Merkez İlçe Nevşehir. 
İlçelerimizin toprak büyüklükleri incelendiğinde ise 996 kilometrekare Avanos, 563 kilometrekare Ürgüp, 697 kilometre kare Hacıbektaş, 497 kilometrekare Acıgöl, 445 kilometrekare Derinkuyu, 706 kilometrekare Kozaklı olarak sıralandığı görülüyor.
Avanos, hem en geniş yüz ölçümüne sahip hem de en fazla komşusu olan ilçe özellikleri ile diğer ilçelerden ayrılıyo

Google+ WhatsApp