KAPADOKYA MOSKOVA'DA GÖNÜLLERİ FETHETTİ

KAPADOKYA MOSKOVA'DA GÖNÜLLERİ FETHETTİ

Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova’da gerçekleştirilen Türkiye Festivali, Rus halkının büyük ilgisi ile sona erdi. 3 gün boyunca Rus halkını Türkiye’nin renkleri ile buluşturan festival, gördüğü ilgi ile önemli bir tanıtım çalışmasına imza attı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile Türkiye Otelciler Federasyonu’nun (TÜROFED) koordinasyonunda TOBB, TÜRSAB, THY, BAİB, valilikler, belediye başkanlıkları, kalkınma ajansları, turizm STK’larının katkıları ve özel sektörün katılımıyla organize edilen Türkiye Festivali’nin ikincisi 10 – 12 Ağustos 2018 tarihlerinde Moskova’da gerçekleştirildi.

Moskova’nın Krasnaya Presnya Parkı’nda gerçekleştirilen festival kapsamında konser, gösteri, gastronomik ve kültürel sunumların yapıldığı Türkiye Festivali, üç gün boyunca Rus halkına unutulmaz anlar yaşattı.

İlk günden kapanışa kadar Rus halkının büyük ilgisini gören stant ve sunumlar büyük beğeni topladı. Festival, ilk günü olan 10 Ağustos 2018’in çalışma günü olmasına rağmen büyük bir ilgi ile start aldı. Festivalin ilk günü Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy da turizmcileri yalnız bırakmadı. Bakan Ersoy, TÜROFED Başkanı Osman Ayık, Türkiye Festivali Koordinatörü A. Haluk Özsevim ve heyet ile festival alanını gezerek, Türkiye’den gelerek festivale katılım gösterenlere başarılar diledi. Bakan Ersoy, ana sahneden Rus halkına seslenerek Türkiye – Rusya dostluğunun kendileri için çok önemli olduğunu söyledi. Bakan Ersoy, Türkiye Festivali’nin diğer ülkelere örnek olduğunu belirterek, konuşmasına şu sözlerle devam etti. “Bu festivalin en önemli farklılığı halka dokunmasıdır. Geçen sene ilki yapılan ve büyük ilgi gören festivale bu sene daha fazla ilgi bekliyoruz. Festivaller, ülkelerin birbirine olan ilgisine bağlıdır. Sizlerin gösterdiği ilgi ile bu organizasyon daha da büyüyecektir.”

Kapadokya’dan çok geniş bir katılım olan festivalde bölge tanıtımı için büyük kazançlar elde edildi. Uçhisar Belediye Başkanı Ali Karaaslan, Turizm İl Müdürü v. Cengiz Ekici, Nevşehir TSO Meclis Üyesi Tevfik Ölmez, Kaptid Başkanı Yakup Dinler, Nevşehir Ticaret Sicil Müdürü Veysel Donmaz ile birlikte bölgemizden bir çok seyahat acentesi, otel ve balon firmaları kendilerini tanıtma imkanı buldular.

Festival hakkında değerlendirmelerde bulunan İlimiz Turizm Müdürü v. Cengiz Ekici ; “Rus halkı Türkiye’yi çok seviyor ve artık sadece sahil bölgesine gidip ülkesine dönmek istemiyor, sanatkar olduğu kadar sanatı ve sanatçıyı da çok seven bir ülke, o yüzden Kapadokya onların rüyalarında olan bir turizm bölgesi, onlara bölgemizi tanıtmak için elimizden geldiğince bir şeyler yapmaya çalıştık ve çok başarılı sonuçlar elde ettik.

Bizim burada yer almamız için her türlü desteği veren Sayın Arif Bey’e buradan sonsuz teşekkürlerimi iletmek istiyorum, ayrıca işlerini güçlerini bırakarak bölge

tanıtımı için gelen turizmci arkadaşlarıma da ayrıca teşekkürlerimi iletiyorum.” dedi.

NTSO Meclis Üyesi ve Bölgemiz Turizm Sektör Temsilcilerinden Tevfik Ölmez de festival ile ilgili yaptığı açıklamalarda bulundu;

“Odamız bu festivalde büyük bir başarıya imza atmıştır, bölgeyi tanıtmış, bölgeye turist çekmiştir. Bu bütün bölgenin kazancıdır. Turizm bölgemizin olmazsa olmazlarından, turist gelecek turizmci çalışacak bölge halkı kazanacak istihdam artacak, arabası bozulacak tamircisi kazanacak, köylüsünün unu sütü yumurtası elinde kalmayacak, hepsi birbirine bağlı. Bunun kıymetini bilip çalışmalarımızda bize sürekli destek veren Odamıza bütün sektör adına teşekkür ediyorum.” Diyerek Rus pazarının bölgemiz için önemine değinerek sözlerine şöyle devam etti ; “Çalışmalarımızı her yöne yapmalıyız, sadece Rusya değil her yer bizim için önemli, oturmakla sadece internetle uğraşmak ile olmuyor, ayaklarına gidip bölgeye davet yapmak bölge tanıtımları için çok önemli.”

KAPTİD Yönetim Kurulu Başkanı Yakup Dinler de “Odamızın verdiği destekleri sürekli yanımızda hissetmek bölge açısından çok önemli, verdiği desteklerden dolayı Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın M. Arif Parmaksız’a teşekkürlerimi iletiyorum.” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Sayın Başkanım, konuya hâkimiyeti ve vizyonu bölgeye bugün daha fazla turist gelmesine çok ciddi katkı sağlamıştır. Biz Odamızın destekleri ile İsveç, Norveç, Finlandiya ile başlayan bir tanıtım atağına başladık, birçok ülkede ve ilimiz içerisinde birçok kurumun katkısı ile çok önemli işlere imza attık. Odamız bizlere teknik destek, KOSGEB desteği ve direkt maddi destekler sağlayarak sürekli yanımızda olmuştur. Şimdide Moskova’da 2.si düzenlenen Türkiye Festivali'nde Kapadokya olarak yer almamız için desteklerini esirgememiş ve bölge tanıtımına önemli katkılarda bulunmaya devam etmiştir. Bu sebeple Başkanımız Sayın Mehmet Arif Parmaksız olmak üzere tüm NTSO Yönetim Kurulu'na destekleri için ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum.”

Google+ WhatsApp